Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Bölcsőde létrehozása Bucsu Községben

Európai Uniós forrás segítségével bölcsőde kialakítására kerül sor Bucsu községben, a TOP-1.4.1-19-VS1-2019-00025 pályázat keretén belül. A Széchenyi 2020 TOP-1.4.1-19 Bölcsődei férőhelyek kialakítása, bővítése című pályázati kiírására benyújtott projekt 300,44 millió Forint támogatásban részesült.

A projekt célja a foglalkoztatás és életminőség javítása családbarát, munkába állást segítő intézmények, közszolgáltatások fejlesztésével. A tervezett fejlesztés hosszú távon hozzájárul a helyi gyermekellátási kapacitások fejlesztéséhez, a gyermeket vállalók foglalkoztathatósága növekedéséhez, az életminőség javításához, a szolgáltatások költséghatékonyságának és minőségének javítását segíti elő.

A minibölcsőde kialakításával egy épületben tudna koncentrálódni a bölcsődei nevelés, az óvodai szolgáltatás, nagyban megkönnyítve azon szülők helyzetét, ahol mindkét intézményt látogató kisgyermek él.

Cél a fenntartható, minőségi foglalkoztatás, valamint a munkavállalói mobilitás támogatása, a kisgyermekes szülők munkaerő-piacra történő visszatérésének elősegítését irányzó gyermekellátási szolgáltató hely létrehozása. Az infrastrukturális fejlesztés a gyermekellátásra életre hívott bölcsőde szolgáltatásainak és infrastrukturális feltételeinek kialakításával a hozzáférés egyenlőtlenségének mérséklését célozza meg.

A kedvezményezett neve: Bucsu Község Önkormányzata
A projekt címe: Bölcsőde létrehozása Bucsu községben
Megvalósítás helyszíne: 9792 Bucsu, Rohonczi u. 53.
A beruházás megvalósításának ideje: 2020.08.01-2023.12.31
Beruházás összköltsége: 300 435 277 Ft
Elnyert, szerződött támogatás összege: 300 435 277 Ft
Támogatás mértéke: 100%

Beruházás rövid bemutatása:

A projekt fő célja a gyermekjóléti alapellátásokhoz (bölcsőde) való hozzáférés javítását és a szolgáltatások minőségének fejlesztését szolgáló fejlesztés megvalósítása, ezáltal a kisgyermeket nevelők munkavállalásának támogatása, a családok segítése. A településen nem működik óvoda sem, a környező települések, illetve Szombathely jelent megoldást a kisgyermekes családoknak e tekintetben is.

A tervezett projekt a bölcsődéhez való hozzáférés javítását és a szolgáltatások minőségének fejlesztését tűzte ki célul, hiszen a községben ilyen szolgáltatás sem működik jelenleg. A projekttől egy törvényi előírásoknak megfelelően működő bölcsőde létrejöttét várjuk, mely 12 férőhellyel kezdi meg működését.

Az új intézménynek helyet adó ingatlan a település frekventált helyén található régi, használaton kívüli iskola épülete. Az ingatlan állapota nem teszi lehetővé annak felújítását és/vagy átalakítását, így bontásra kerül. Új építésű épületben kap helyet a bölcsőde, melynek kialakítása akadálymentesítéssel, megújuló energia hasznosító technológia beépítésével, valamint és eszközbeszerzésekkel tervezett.

A közbeszerzési eljárás sikeresen lezajlott. Az eljárás fajtája Kbt. 117. § szerinti saját beszerzési szabályok szerinti eljárás. A nyertes ajánlattevő a Szkendó Generál Kft. lett, a vállalkozási szerződés megkötésére sor került.

A kivitelezési munkálatok 2023.10.16 napon elérték az 50%-os készültségi szintet.

A kivitelezési munkálatok 2023.11.16 napon elérték a 75%-os készültségi szintet.

A kivitelezési munkálatok 2023.12.27 napon elérték a 100%-os készültségi szintet. A műszaki átadás-átvételi eljárás lebonyolítására sor került. A projekt zárása megtörtént.

A kivitelezési munkálatok eredményeként teljes egészében akadálymentesített épület jött létre, melynek megközelítése és használata nemcsak a mozgásukban korlátozott, hanem a látás-, hallássérült és értelmi fogyatékos személyek számára is önállóan elérhető.

A projekt keretében megújuló energiaforrás telepítésére is sor került, napelemes rendszer az épület részleges energiaellátását biztosítja. Az energiahatékonyság jegyében hőszigetelési-, födémszigetelési munkák elvégzésére is sor került.

A kisgyermekek sajátosságainak és biztonsági, egészségügyi szempontoknak, illetve követelményeknek megfelelően, a megfelelő oktatási-nevelési fejlesztési tevékenység megvalósítása érdekében beszerzésre kerültek a szükséges bölcsődei eszközök. Az eszközöket a Játszótér 2006 Kft. szállította, ezek megfelelnek a bölcsődés korosztály igényeinek.

A beruházás megvalósítását követően új, eddig nem elérhető bölcsődei szolgáltatás vált elérhetővé, mely lehetővé tette a helyben elérhető szolgáltatások számának növelését, a területi egyenlőségek és lakosságmegtartó erő fokozását.

A projekt hatására 2 munkahely került létrehozásra, ezáltal a területi munkanélküliségi mutatók csökkentek és biztosítottá vált a minőségi szolgáltatás folyamatos elérhetősége.

A beruházás által a kisgyermekes szülők munkerőpiacra való visszakerüléséhez való hozzájárulás fokozása megvalósult.

További információ kérhető:

Gál Sándor
polgármester